Exum, James G.

James G. Exum
Exum, James G.
26 Nov. 1986 - 31 Dec. 1994
Born: 14 Sept. 1935, Snow Hill, NC
Living
Education: UNC Chapel Hill,
New York University, School of Law,
Admitted: 1960
NC House: 1967-1969
App’t Superior Court: 1969-1974
Elected Supreme Court: 1974
Retired: 1986
Elected Chief Justice: 26 Nov 1986
Retired: 31 Dec 1994
Preceded by:
Associate Justice: Carlisle Higgens
Chief Justice: Rhoda Billings
Succeeded by:
Associate Justice: Robert Browning
Chief Justice: Burley Mitchell