Pearson, Richmond

Richmond Mumford Pearson
Pearson, Richmond
1 Aug. 1858 - 5 Jan. 1878
Born: Jun 1805, Rowan Co., NC
Died: 5 Jan 1878, Winston, NC
Buried: Oakwood Cemetery, Raleigh, NC
Education: Statesville Academy, UNC
Read Law: Leonard Henderson
Admitted: 1826
House of Commons: 1829, 1830, 1831, 1832
Opened Richmond Hill Law School: 1839
Elected to Superior Court: 1836
Elected to Supreme Court: Dec 1848
Named Chief Justice: 1858
Elected Chief Justice: 1 Aug 1858
Died in office: 5 Jan 1878
Preceded by:
Associate Justice: William H. Battle
Chief Justice: Frederick Nash
Succeeded by:
Associate Justice: Thomas Ruffin
Chief Justice: Willam N. H. Smith
Number of Opinions:
1424 Majority
6 Dissenting
11 Concurring
1441 Total