Ruffin, Thomas

Thomas Ruffin
Ruffin, Thomas
30 Dec. 1833 - 10 Nov. 1852
Born: 17 Nov 1787, Virginia
Died: 15 Jan 1870, Hillsborough, NC
Buried: St. Matthews Church, Hillsborough, NC
Education: Princeton
Read Law: David Robertson (Virginia),
Judge Archibald Murphey
Admitted: 1807
House of Commons: 1813, 1815, 1816
Speaker of the House: 1816
Elected to Superior Court: 1816, 1825
Elected to Supreme Court: Dec 1829
Named Chief Justice: 30 Dec 1833
Resigned: 10 Nov 1852
Elected Assoc. Justice: 1858 (2nd time)
Resigned: 1859
Preceded by:
Associate Justice: John Toomer
Chief Justice: Leonard Henderson
Succeeded by:
Associate Justice: William Gaston
Chief Justice: Frederick Nash
Number of Opinions:
1401 Majority
14 Dissenting
17 Concurring
1432 Total