Nash, Frederick

Frederick Nash
Nash, Frederick
30 Dec. 1852 - 5 Dec. 1858
Born: 9 Feb 1781, Governor’s Palace,
New Bern, NC
Died: 5 Dec 1858
Buried: Presbyterian Church, Hillsborough, NC
Education: Rev. Henry Patillo,
Rev. Thomas Irving,
Princeton College
Read Law: Edward Harris
Admitted: 1801
Opened law school: 1841
House of Commons: New Bern 1804, 1805,
Orange Co. 1814, 1816, 1817,
Hillsborough 1828, 1829
Elected to Superior Court: 1818
Resigned: 1826
Elected to Superior Court: 1836
Elected to Supreme Court: 1844
Named Chief Justice: 30 Dec 1852
Died in office: 5 Dec 1858
Preceded by:
Associate Justice: William Gaston
Chief Justice: Thomas Ruffin
Succeeded by:
Associate Justice: William H. Battle
Chief Justice: Richmond Pearson
Number of Opinions:
670 Majority
3 Dissenting
2 Concurring
675 Total